^Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Because Schools Need Living Technology

Because Schools Need Living Technology

Because Schools Need Living Technology

Because Schools Need Living Technology

Because Schools Need Living Technology

Get Adobe Flash player
Summer Sumo Games Robotics and Youth Robotics Convention 2017 Robot in Movie - Tanauan City StudyFun Interactive Teaching HoPlay - A Holographic Board Game Introduction to Scratch Builder - RQ Huno DSTC-WYETH Special Awarding Ceremonies on TV Patrol TV Patrol: Team Pinas, bumiyahe na pa-Korea para sa Robot Olympiad DSTC Mobile Planetarium Robot Creatives Globisens Science Labdisc Outside Experiments IRO International Robotics Competition Legged Sumo Robot Science Solution Experiment 2014 National Robotics Competition DSTC

Summer Sumo Games 2017


CONGRATULATIONS TO THE BIG WINNERS OF THE 2017 SUMMER SUMO GAMES

WINNERS

2017 Summer SUMO Contest and Youth Robotics Convention Results

I. Poster-Making Contest

> First Place - Julian Caleb Dela Cruz & Faith Elwin Castillon (Cavite National Science High School)

> Second Place - Schealana Aundee Villanueva & KiMalika Schnelle Villanueva (Phiilippine Science High School -Main & UP Diliman)

> Third Place - Joyce Pauline Nuesca & Kean Harris Contrano (Cavite National Science High School)

II. Crowd’s Choice: MY Favorite Speaker Award

> Phillippe Miguel Wee, Xavier School

III. SUMOBOT500g

Sumobot 500g: Individual Category 

> Champion -Daniel Gavrie Clemente (MGC New Life Christian)

> 1st Runner-up - Lance Audric Taron (Divine Word Academy of Dagupan)

> 2nd Runner-up - Angel Ken Young (Diliman Preparatory School)

Sumobot 500g: Family Category

> Champion - Schealana Aundee Villanueva & Schelyn Denelli Villanueva (Philippine Science High School – Main)

> 1st Runner-up - Ramon Tan & Raphael Deangelo Tan (Philippine Yuh Chiau School)

> 2nd Runner-up -Angel Ken Young & Ronald Young (Diliman Preparatory School)

Technical Awards : 500g

Joseph Dulay ( Divine Word Academy of Dagupan)

John David Golenia (Sen. Renato Companero Cayetano Memorial Science and Technologoy HS)

Bon Christian Plasus (Gawaran ES DepEd Bacoor) 

Mathew Ryan Chong (MGC New Life Christian)

Luisito Genodiala (City of Bacoor SHS-Dulong Bayan)

IV. SUMOBOT 1kg

Sumobot 1kg: Individual Category

> Champion - Schealana Aundee Villanueva ( Philippine Science High School -Main)

> 1st Runner-up- Joseph Dulay (Divine Word Academy of Dagupan)

> 2nd Runner-up – Beatrice Ysabelle C. Escalona (De La Salle Santiago Zobel School)

Sumobot 1kg: Family Category

> Champion- Schealana Aundee Villanueva & Schely Denelli Villanueva (Philippine Science High School – Main)

> 1st Runner -up- Jeriann Jaden Pasion & Ravyne Jansen Pasion (Shamrock Elementary School)

> 2nd Runner-up- Bianca Nicole Casimiro & Mike Casimiro (De La Salle Santiago Zobel School)

Technical Awards : 1kg 

Marte Paraganas( Divine Word Academy of Dagupan)

Kristian Daniel Mojica ( Cavite National Science High School)

Jose MartinRodriguez ( Cavite National Science High School)

Ramon Diego Tan (Philippine Yuh Chiau School)

Angel Miguel Roldan (Sen. Renato Companero Cayetano Memorial Science and Technologoy HS)

V. SUMOBOT 3KG – WORLD ROBOT GAMES REG. SPONSORSHIP FOR CHAMPION

> Sumobot 3kg: Individual Category

 Champion - Joseph Dulay (Divine Word Academy of Dagupan)

 1st Runner-up - John Edsel Varias (Cavite National Science High School

 2nd Runner-up - Angel Ken young (Diliman Preparatory School)

Sumobot 3kg: Family Category

> Champion- Schealana Aundee Villanueva & Schelyn Denelli Villanueva (Philippine Science High School-Main)

> 1st Runner-up- Philline Isabel Pasaol & Kathleen Anne Pasaol (RMDSF - STEC DepEd Danao)

> 2nd Runner-up-John Paul Caballeda & Ramero Caballeda (Rizal Technology

Technical Awards: 3kg

> Albert Inocencio Lesaca (Philippine Yuh Chiau School)

> Philinne Isabel Pasaol (RMDSF - STEC DepEd Danao)

> Marc Dustin Cardenoza( Cavite National High school-DepEd Cavite)

KUDOS TO EVERYONE! SEE YOU ALL AT THE WORLD ROBOT GAMES - SINGAPORE!!!